Sušené maso není žádná novinka posledních let. Naopak! Sušení je jednou z nejstarších forem dlouhodobého uchovávání jídla. Navíc naprosto jednoduchou a nenáročnou. Dělali to už staří Egypťané a američtí Indiání v tom byli přeborníci. Jenom u nás se za komunistů maso na čundry zavařovalo. Ale kdo by se dnes tahal s kilovou zavařovačkou, když můžete mít stejné výživové hodnoty zabalené v pár gramech a v podstatě zadní kapse kalhot.
Při sušení odpařená voda zbavuje produkt některých potencionálně škodlivých látek. A naopak ještě zvyšuje koncentraci potřebných živin. To vše při výrazném snížení hmotnosti.
A proč byste si měli maso sušit doma, když se dá pohodlně koupit skoro všude? Pro někoho bude argument výrazně nižší cena, pro jiného třeba to, že si maso připravíte přesně podle vaší chuti. A věřte, že většinou je to vlastní nakonec mnohem lepší, než kupované.
Pojďte kuchtit
Nejdřív zajděte do řeznictví pro nějaký pořádný flák masa. Nejlíp asi hovězí roštěnou, svíčkovou nebo panenku. Prostě něco libového.
Než maso začnete krájet na slabé plátky, dejte ho alespoň na 2 - 3 hodiny do mražáku. Lehce ztuhne a krájení vám půjde o mnoho snáz.
Pak si nachystejte marinádu. Můžete experimentovat se surovinami dle libosti a nebo smíchat následující ověřenou kombinaci, po které se každý olizuje. Na 0,5 kg masa to vychází cca takto:
- 1/2 lžičky mletého černého pepře
- 1/2 lžíce grilovacího koření
- 1 lžíce soli
- 2 lžíce worchestrové omáčky
- 4 lžíce sojové omáčky
- případně 1/2 lžíce sušeného česneku
Marinádou potřete maso z obou stran, naskládejte přes sebe do misky a nechte přes noc naložené v lednici. Pokud chcete, můžete maso v misce ještě zatížit, třeba kamenem.
Než začnete druhý den strkat maso do sušičky, otřete ho lehce utěrkou. Pak už jenom během cca 7 hodin sušení občas maso otočte a voilá! Zásobička na cesty je hotová.
Pokud nemáte doma sušičku na potraviny, použijte troubu. Napichujte masi na špejli tak, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly a vkládejte (nebo zavěšujte) do trouby. Aby vám odkapávající šťáva nezaneřádila celou troubu, položte pod maso pekáč. Prvních 45 minut sušte maso při teplotě 75°C a dalších 9 – 12 hodin pokrčujte na 55°C dokud maso nebude lámavé. Trvá do déle, ale výsledek je stejný.
Dobu trvanlivosti nemá cenu řešit, protože většinou maso zmizí ve vašem žaludku dřív, než by něco takového nastalo 🙂
Dobrou chuť a horám zdar!
Honza Navrátil (foto a text)